Ferie zimowe 2020: jak wybrać zimowisko dla dzieci?

Ferie zimowe 2020: jak wybrać zimowisko dla dzieci?

Zbliżają się ferie zimowe 2020. Jest to jeden z najbardziej lubianych okresów przez dzieci oraz młodzież. Spędzenie tego czasu w domu nie jest dobrym pomysłem. Podczas nudy dzieciaki raczej sięgną po telefon lub ulubione seriale. Warto więc wybrać aktywną formę spędzania czasu wolnego i wysłać swoje dziecko na zimowisko. Jednak jak wybrać zimowiskodla swojej pociechy?

Zimowiska 2020: porozmawiaj z dzieckiem na temat wyjazdu

Przede wszystkim to dziecko ma być zadowolone z wyjazdu, a nie rodzice z urlopu od obowiązków. Jeśli dziecko nie chcę jechać na obóz zimowy 2020 – nie zmuszaj go. Wystarczy, że wytłumaczysz co to jest za obóz, pokażesz zdjęcia i wspólnie wybierzecie obóz tematyczny, zgodny z jego zainteresowaniami. Jednak decyzja jechać czy zostać w domu należy do dziecka.

Obóz zimowy 2020: realizacja własnych pasji 

Pamiętaj, najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest wybór obozu, na który chciałoby się pojechać samemu. Często są sytuacje gdy mama, która kocha gotować i wypiekać smakołyki dla całej rodziny przekonuje córkę, której sen spędza z powiek ekstremalna jazda na snowboardzie, by zamieniła jednak deskę na garnek. Tutaj jest ta sama sytuacja: decyzja który obóz wybrać należy do dziecka.

Jeśli jednak dziecko chciałoby nauczyć się jeździć na nartachto wybierz obóz, w którym szkolenia prowadzić będąlicencjonowani instruktorzy.W takim wypadku bardzo ważny jest podział na grupy. 

Program obozu zimowego

Dobrze sprawdź program podstawowy obozu, najlepiej wybrać taki z dużą ilością aktywności i atrakcji tak, żeby dziecko nie miało czasu na nudę i jak najmniej tęskniło za rodzicami i domem. 

Zimowisko musi być przede wszystkim wesołe, a czas dziecka wypełniony od pobudki do zaśnięcia. Program musi zawierać zabawy na zewnątrz np. bitwa śnieżkami, zjeżdżanie z górek, ale także wycieczki, żeby dzieci zobaczyły jak najwięcej oraz poznały lokalną kulturę. Mogą to być piesze i autokarowe wycieczki krajoznawcze z przewodnikiem, wyjazd na lodowisko lub doparku wodnego. Często na zimowiskach organizowane są także wieczory góralskie, ogniska czy wieczorne kalambury.

Niezależnie od wyboru tematyki zimowiska, warto wspólnie ze swoim dzieckiem przeczytać ofertę organizatora, aby dziecko było świadome programu na jaki się decyduje.


Dobra opieka podczas wyjazdu na ferie 2020

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko 2020czy obóz tematyczny 2020, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Tutaj sprawdza się zasada: im więcej informacji udostępnia organizator, tym lepiej to o nim świadczy. 

Także każdy z takich wyjazdów musi być zgłaszany do Kuratorium Oświaty, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, które z myślą o rodzicach kilka lat temu stworzyło publiczną internetową bazę danych o wypoczynku. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia obozu. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo takim działaniom na czas trwania zimowiska 2020organizator musi zapewnić także opiekę medyczną, najlepiej całodobową.

Obóz zimowy w górach lub brak śniegu na zimowisku


Często rodzice obawiają się, że podczas obozu zimowego zabraknie śniegu. Jednak organizatorzy również zdają sobie sprawę z takiej sytuacji i są przygotowani. Najlepiej zapytać o to organizatora, czy czas poza stokiem na pewno jest wypełniony innymi atrakcjami, które nie wymagają śniegu.

Ale jeżeli faktyczne komuś zależy na prawdziwych zimowiskach ze śniegiem – koniecznie trzeba wybrać obóz zimowy w górach np. w Beskidach lub Tatrach,gdzie śnieg pojawia się najszybciej i utrzymuje się najdłużej. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Mamy nadzieję, że pomożemy rodzicom uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy wyborze obozów zimowych dla dzieci i ferie 2020 będą udane!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – zimowiska 2020 w Brennej, Ustroniu i Karpaczu.