Gra miejska: Słownik gry miejskiej

Gra miejska: Słownik gry miejskiej

Agent: osoba, która czeka na uczestników gry miejskiej w określonym punkcie miasta, do którego oni muszą dotrzeć na podstawie wskazówek, przekazuje im zadanie do wykonania. Czasem samo odnalezienie agenta może być dodatkowym wyzwaniem. Agent może mieć charakterystyczny strój np. kowbojski kapelusz, może też trzymać jakiś rekwizyt np. lornetkę, albo bukiet kwiatów i po tym zespół ma go rozpoznać. Agentem może być zaprzyjaźniony sprzedawca, właścicielka kawiarni lub księgarni. W trakcie przygotowań do gry miejskiej sprawdź, kto pracuje w wybranych przez Ciebie miejscach i zaproś go do współtworzenia gry miejskiej. Większość osób tylko czeka na takie niecodzienne propozycje.

Finał: Dobrze, jeśli na zakończenie gry miejskiej na graczy czeka niespodzianka, na przykład spotkanie z jakimś szczególnym gościem. Wszystkie zespoły mogą spotkać się w jednym miejscu, żeby wspólnie wykonać jakieś zadanie – np. ułożyć puzzle, których poszczególne elementy dostawali na kolejnych punktach.

Zobacz także: Gra miejska w 6 krokach. Jak zorganizować grę miejską?

Gracze: To osoby, dla których Twoja gra miejska będzie przeznaczona. Na początku planowania gry miejskiej  zastanów się, kto to będzie. Przecież inne zadania przygotujesz dla dwunastolatków, a inne dla uczniów liceum, a może będzie to gra miejska dla całych rodzin i wiek uczestników nie będzie miał znaczenia, wtedy warto pomyśleć o różnym poziomie trudności kolejnych zadań.

Karta gry miejskiej: Możesz jej potrzebować, żeby uczestnicy gry miejskiej zapisywali rozwiązania zadań, które dla nich przygotujesz. Na karcie zespoły mogą zbierać pieczątki lub podpisy agentów, na znak, że do nich dotarli. Przygotuj kartę tak, by uczestnicy gry miejskiej mogli wpisać na niej swoje imiona. Jeśli przewidujesz nagrody dla graczy, na koniec gry miejskiej zbierz od nich kary – możesz zrobić losowanie kart i rozdać nagrody szczęśliwcom.

Mapa: Gra miejska często zakłada pracę z mapą. Przygotuj mapę z zaznaczonym obszarem, po którym będą poruszali się uczestnicy gry miejskiej. Na mapie możesz zaznaczyć jakiś punkt, do którego mogą dotrzeć zespoły, w ten sposób mapa stanie się rodzajem wskazówki.

Martwy punkt: To miejsce, gdzie uczestnicy gry miejskiej muszą dotrzeć by wykonać zadanie lub zdobyć wskazówkę, pozbawione opieki agenta. Jeśli w Twojej miejscowości jest jakiś pomnik lub tablica poświęcona osobie, wydarzeniu – wykorzystaj to! Zaplanuj scenariusz tak, by uczestnicy gry miejskiej dotarli do tego miejsca i dowiedzieli się czegoś z dostępnych tam informacji. Jeśli zespół, z którym przygotowujesz grę miejską nie jest zbyt liczny i masz problem ze znalezieniem wystarczającej liczby agentów, wtedy możesz zaplanować więcej martwych punktów.

Nagrody: Pomyśl, jak możesz nagrodzić uczestników gry miejskiej. Z pewnością większość osób weźmie udział w grze miejskiej po to, by miło i twórczo spędzić czas, a nie by coś wygrać. Jednak zawsze dobrze mieć w zapasie jakąś niespodziankę! Możesz przygotować jakiś gadżety, świeże owoce albo słodycze, które rozdasz wszystkim. Postaraj się pogratulować każdemu ukończenia gry miejskiej i podziękuj za zaangażowanie!

Trasa: Przygotowane zadania gry miejskiej ułóż w logiczną trasę. Możesz przygotować jedną trasę gry miejskiej, którą będą musiały pokonać wszystkie zespoły. Dobrym wyjściem jest przygotowanie kilku podobnych tras (sprawdza się to szczególnie wtedy gdy dokładnie wiesz kto będzie uczestniczył w Twojej grze miejskiej, i ile to będzie osób) Każdy zespół podąża wtedy trasą specjalnie dla niego przygotowaną. Możesz narzucić uczestnikom gry miejskiej kolejność wykonywania zadań, możesz też zaproponować im dowolność.

Zadanie: Gra miejska składa się z określonych zadań do wykonania. Charakter zadań może być różny. Zadanie może polegać na odgadnięciu jakiejś zagadki, dotarciu do jakiegoś miejsca zaznaczonego na mapie, napisaniu zabawnej historii, zrobienia lalki z dostarczonych materiałów, przeprowadzenie sondy ulicznej na zadany temat i wielu innych. Za wykonane zadania zespół może dostać punkt lub wskazówkę co robić dalej.

Zasady: Stwórz zasady, które będą obowiązywały w Twojej grze miejskiej. Zastanów się co powinni wiedzieć uczestnicy gry miejskiej zanim przystąpią do gry. Możesz ustalić ile czasu jest na wykonanie wszystkich zadań, napisz czy wszystkie zadania zespół wykonuje wspólnie czy może w trakcie gry miejskiej się rozdzielić. Spisanie zasada pozwoli uniknąć nieporozumień.

Zespół: Najfajniej jest gdy w grę miejską mogą zagrać gracze podzieleni na kilkuosobowe zespoły. To z jednej strony rodzi rywalizację między zespołami, z drugiej – wymaga współpracy między członkami zespołów. Jeżeli podział na zespoły zależy od Ciebie, postaraj się, żeby miały podobne możliwości. To ważne, jeżeli na trasie gry przewidziałeś np. zadania siłowe czy sprawnościowe.

Gry miejskie i terenowe to relatywnie nowy instrument integracji pracowników. Polecamy te imprezy szczególnie w przypadku poszukiwania niekonwencjonalnych programów integracji i poprawy komumikacji w zespołach. 

Czy wiesz już jak zorganizować grę miejską?