Gra miejska w 6 krokach. Jak zorganizować grę miejską?

Gra miejska w 6 krokach. Jak zorganizować grę miejską?

Gra miejska: krok po kroku. Wyobraź sobie, że Twoja miejscowość staje się planszą gry. Gra miejska ma swój scenariusz i zasady. Na ulicach, skwerach, przystankach, boisku szkolnym, lokalnym bazarku i w wielu innych miejscach czekają na graczy niespodzianki i zadania do wykonania. Jaka to będzie gra miejska i z czym zmierzą się gracze zależy wyłącznie od Twojej pomysłowości.

Krok 1: Po co?

Jest wiele powodów dla których, warto zorganizować grę miejską.
Po pierwsze, żeby się dobrze bawić – gry miejskie pozwalają łączyć różne aktywności, które sprawiają nam przyjemność od sprawnościowych przez artystyczne do multimedialnych.
Po drugie, żeby lepiej poznać swoje miasto, jego historię i różne zakamarki.
Po trzecie, żeby zintegrować mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą.

Krok 2: Temat, czyli skąd wziąć inspirację?

Powodzenie gry miejskiej w dużej mierze zależy od tego, czego będzie ona dotyczyła.
Tak naprawdę nie ma ograniczeń w tworzeniu scenariusza gry miejskiej, najważniejsze by był on spójny. Po prostu nie mieszaj zbyt wielu tematów w trakcie jednej gry miejskiej. Lepiej zorganizować dwie gry miejskie niż jedną łączącą zbyt wiele wątków.
Pomyśl przez chwilę o swoim mieście.
Czy w wydarzyło się w nim coś ciekawego, niespotykanego? Może warto to wydarzenie przypomnieć podczas gry miejskiej.
Może są jakieś legendy lub opowieści związane z miejscowością? Zastanów się jak je wykorzystać?
Może mieszkał tu jakiś znany artysta, naukowiec albo podróżnik? Jego życiorys i osiągnięcia mogą stać się podstawą scenariusza gry miejskiej.
Może ktoś napisał o Twoim mieście powieść, opowiadanie, wiersz, albo nakręcił tu film? Gra miejska może podążać śladami bohaterów tych dzieł.
Rozejrzyj się dookoła może znajdziesz jakieś interesujące budynki. Czy znasz ich historię? Może podczas gry miejskiej zaproponujesz graczom, by spróbowali razem z Tobą odtworzyć historię ratusza, zamku, szkoły, synagogi, nieczynnego dworca. Postaraj się dotrzeć do osób, które mogą znać te miejsca i ich historię.

Zobacz też: Słownik gry miejskiej

Krok 3: Zespół, czyli kto Ci pomoże?

Oczywiście możesz przygotować i przeprowadzić grę miejską samodzielnie, ale to może być bardzo trudne i niewdzięczne zadanie.
Dlatego od razu najlepiej zebrać zespół, który wspólne będzie pracował nad grą miejską.
Do pracy nad grą miejską zaproś osoby, które znasz z wcześniejszych akcji, z którymi dobrze się rozumiesz i wiesz, że możesz na nich polegać.
Postaraj się też dotrzeć do nowych osób, które mogą być zainteresowane tematem gry miejskiej. Nowa osoba w zespole to nowe pomysły i spostrzeżenia!
Ile osób zaprosisz do współpracy przy grze miejskiej zależy od Ciebie.
Na etapie planowania i wymyślania scenariusza gry miejskiej – tzw. burzy mózgów – wiadomo, im więcej myślących głów, tym lepiej. Ważne jest byście znali temat, który ma być podstawą gry miejskiej.
Pamiętaj też, żeby dobrze podzielić zadania – to pomoże uniknąć chaosu. Najlepiej kiedy jedna osoba jest koordynatorem przedsięwzięcia.

Krok 4: Czas, czyli ile to ma trwać?

Jeśli już masz scenariusz gry miejskiej i zaplanowałeś trasę, po której będą poruszały się zespoły, zastanów się ile czasu potrzeba na wykonanie wszystkich zadań.
Nie strzelaj, sprawdź to! Umów się ze znajomymi i zróbcie symulację gry miejskiej. Przejdźcie całą trasę, spróbujcie wykonać zadania, które zaproponujesz uczestnikom. Sprawdź ile czasu to zajmuje. Możesz też posłużyć się narzędziami dostępnymi w sieci, np. mapami Google, ale pamiętaj, że nawet w trybie “pieszym” nie pokazują wszystkich ścieżek, czy przejść, które można wykorzystać w grze miejskiej.
Najlepiej jeśli gra miejska trwa około 1,5 h, jeśli jest krótsza – uczestnicy nie będą mieli czasu się nią nacieszyć, jeśli zaplanujesz dłuższą formę gry miejskiej, niektórzy mogą poczuć się zmęczeni.

Zobacz także: Kiedy i dlaczego warto poszukać zewnętrznego partnera?

Krok 5: Narzędzia, czyli co się będzie działo i jak to ma wyglądać?

Przygotowując scenariusz gry terenowej i miejskiej, skonstruujmy go tak, by wszyscy uczestnicy czuli się w niej wygranymi. Stawiajmy na współpracę zamiast na rywalizację.
Pół sukcesu gry miejskiej polega na jej interaktywności. Pisząc scenariusz zadbajmy, by uczestnicy gry miejskiej przy okazji wykonywania zadań weszli w interakcję z ciekawymi ludźmi, mieszkańcami. Czasem mogą być to spotkania zaaranżowane przez organizatorów, czasem spotkania spontaniczne z przypadkowo spotkanymi ludźmi.
Zadbajmy o różnorodność zadań. Nie tylko pod względem merytorycznym, ale również pod względem gatunkowym. Mieszajmy zadania sprawnościowe z artystycznymi, wiedzowymi, szybkościowymi, zespołowe z indywidualnymi.

Krok 6: Jak zrobili to inni?

Nie bój się wykorzystywać pomysłów innych. Poszukaj w Internecie stron poświęconych grom miejskim i terenowym. Obejrzyj zdjęcia. Przeczytaj relacje i komentarze. Zainspiruj się!
Może w Twojej miejscowości ktoś już próbował zrobić grę miejską, postaraj się dotrzeć do tej osoby, zapytaj co się udało, a co stanowiło problem.

Masz już pomysł na imprezę miejską?