Studniówkowe zwyczaje niezwyczajne, czyli co dobrze jest wiedzieć przed studniówką

Studniówkowe zwyczaje niezwyczajne, czyli co dobrze jest wiedzieć przed studniówką

Próg szkoły przekraczamy prawą nogą, tą samą, którą wstaliśmy rano, a we włosach zawarta cała nasza wiedza – a więc zakaz ścinania do ostatniego dnia matur. Oto są studniówkowe zwyczaje niezwyczajne, czyli co dobrze jest wiedzieć przed studniówką. 

Chociaż dzisiejsze studniówki nie przypominają tych sprzed lat, a w przesądy wierzyć lub nie to sprawa osobista – to warto jednak wiedzieć czego z przezorności nie robić i na co zwrócić uwagę. 

Po prostu tańcz … polonez

Tradycyjnie tańcem rozpoczynającym bal studniówkowy jest polonez. Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą aż z drugiej połowy XVI wieku. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru wydarzenia. Niepisana tradycja głosi – dla pozytywnych wyników matury, należy podczas tańca zmylić nogę.

Coś czerwonego

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów studniówkowych polega na założeniu czerwonej bielizny. Tą samą bieliznę należy założyć później w dniu egzaminu. Jak podaje tradycja, to kolejny sposób na osiągnięcie dobrych wyników. Czerwona bielizna założona na studniówkę ma stać się tak zwanym amuletem na egzaminie dojrzałości.

Z kolei czerwoną nitkę, która jest kolejnym sposobem na pomyślne zdanie matury, trzeba zawiązać na lewym nadgarstku. Jeżeli ona nie zerwie się do matury – przyniesie ogromne szczęście. 

Czerwień – jest kolorem życia i symbolizuje silną osobowość i odwagę.

Zobacz także: Kiedy i dlaczego warto poszukać zewnętrznego partnera?

Ten sam garnitur

Na studniówce obowiązują stroje galowe. Dziewczyny zakładają wieczorowe sukienki, a chłopcy – garnitury, krawaty, muszki. Według zwyczaju chłopcy powinni zachować studniówkowy garnitur i mieć go na sobie w dniu zdawania matury. Bowiem pomoże im to uzyskać pozytywne oceny.

Skacz na jednej nodze

Zgodnie ze zwyczajami „obskoczenie” pomnika na jednej nodze pomoże uzyskać oczekiwany wynik na egzaminie. Niektórzy wierzą, inni nie – ale jedni skaczą jak Adam Małysz, a drudzy wokół pomnika Adama Mickiewicza. No cóż, każdy orze jak może.

Siła tkwi we włosach

Mówią, że we włosach zawarta jest cała nasza wiedza, a więc broń Boże obcinać włosy przed maturą! No cóż, chłopcy mają gorzej – według tradycji maturzysta na egzaminie powinien być elegancko ogolony na gładko 🙂

To oczywiście tylko drobny wycinek wszystkich zwyczajów studniówkowych. Istnieje ich o wiele więcej. Jednak może lepiej nie kusić losu i zastosować się do tych zasad, jak myślicie?

Organizacja studniówki 

Przygotowania do studniówki wzbudzają gorące emocje. Maturzystom oraz ich rodzicom zależy bowiem, żeby nie tylko kreacje były czarujące, ale także program artystyczny – doskonały. Marzą, aby całe przedsięwzięcie było idealne. Jednak organizacja idealnej studniówki stanowi nie lada wyzwanie! 

Studniówka jest jedna, więc warto zadbać o jej przygotowanie nieco wcześniej! Nie wiesz jak albo nie masz na to czasu?
Izar Events pomoże zabieganym maturzystom!

Przeczytaj także: Snow Events – gdzie na narty zimą 2019/2020? Oto nasz przegląd tras

Jesteś zainteresowany? Napisz do nas kontakt@izar-events.pl lub zadzwoń tel: +48 601 933 822

Powodzenia!